Pāriet uz saturu Skip to main navigation Skip to footer

Donoru diena Augšdaugavas novadā

14. martā no plkst. 11.00 Augšdaugavas novada pašvaldības centrālās administrācijas ēkas 8. auditorijā, Rīgas ielā 2, Daugavpilī tiek organizēta Donoru diena. Ziedot asinis tiek aicināti visu asinsgrupu donori.

Tu vari ziedot asinis, ja

 • Esi 18 – 65 gadus vecs;
 • Sver ne mazāk par 50 kg;
 • Dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu;
 • Esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi;
 • Esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis;
 • Pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma;
 • Neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, turklāt pēc 6 reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums).

Donoram līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pasei, personas apliecībai (eID) vai jebkuram citam personu apliecinošam dokumentam, kas satur sekojošu informāciju – personas kodu, vārdu, uzvārdu un foto. Bez personu apliecinoša dokumenta donorus nepieņem.

 

Asins ziedošanas dienā:

3 – 4 stundas pirms procedūras iesaka vieglu ēdienreizi un papildu šķidruma uzņemšanu (jāizdzer apmēram četras glāzes ūdens vai sulu u.c.). Tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst!

Vismaz 2-3 stundas pirms procedūras nedrīkst smēķēt, jo Tev būs labāka pašsajūta procedūras laikā un pēc tās, kā arī būs kvalitatīvāki asins komponenti. Smēķētājiem skābekļa līmenis asinīs samazinās par 15%. Tas atsaucas uz visu organisma vielmaiņu un asins kvalitāti.

 

Ko lietot un nelietot uzturā pirms ziedo asinis?

24 stundas pirms asins ziedošanas nedrīkst ēst:

Treknus, asus ēdienus (piemēram, treknu gaļu vai speķi, žāvētu gaļu vai desas, treknas zivis (lasi, siļķes u.c.), treknu sieru, kūkas, čipsus, krējuma saldējumu, ceptas sēnes, daudz riekstu, šokolādi,  kakao, majonēzi  utml.

Nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus.

 

Iepriekšējā dienā pirms asins ziedošanas iesaka ēst:

Saknes, augļus, biezpienu, liesu sieru, biezputras, maizi, liesu gaļu un zivis, medu.

Katru dienu jādzer ne mazāk par 1,5 – 2 l šķidruma, sevišķi svarīgi pirms un pēc asins vai asins komponentu nodošanas. Pietiekams uzņemtā šķidruma daudzums nodrošinās labāku pašsajūtu pēc procedūras.

Donoram, kurš ir lietojis treknu ēdienu, asins šķidrā daļa – plazma – ir hiloza (taukaina), tādēļ nav iespējams veikt analīzes un asinis nav derīgas pārliešanai.

 

Ja donora asinīs atkārtoti tiek konstatēta hiloze, nosaka turpmāku atteikumu asins/asins komponenta nodošanai.

Donoriem ēdienkartē vēlams iekļaut produktus ar lielāku dzelzs saturu (dzelzs ir hemoglobīna, kas asinīs pārnes skābekli, sastāvā).

 

Pēc asins ziedošanas:

 • Sterilo pārsēju jātur uz rokas vismaz 2 – 3 stundas, lai nerastos zemādas asins izplūdums vai iekaisums, ko var izraisīt apkārtējā vidē esošie putekļi un mikroorganismi. Vēnas punkcijas vietu nedrīkst mērcēt un sasmērēt. Pārsēju nedrīkst atslābināt vai savilkt, ja nepieciešams jauns pārsējs, jālieto tīru marles saiti.
 • Jāatpūšas ne mazāk kā 15 minūtes.
 • Divas stundas nav vēlams vadīt transporta līdzekli.
 • Nenest somu uz rokas, no kuras tika ņemtas asinis.
 • Nevajag strādāt smagu fizisku darbu, trenēties, skriet, nest smagus priekšmetus, peldēties un sauļoties.
 • Vismaz 12 stundas pēc asins ziedošanas nedrīkst strādāt paaugstinātas bīstamības darbus: pārvadāt pasažierus, vadīt lidmašīnu, vilcienu, strādāt augstumā u.c.

Sīkāka informācija par asins ziedošanu www.donors.lv.

Skip to content