Pāriet uz saturu Skip to main navigation Skip to footer

Ko redzēt?

Ilūkste vilina ar savu mierpilno pilsētas centru, kur gada siltajā sezonā, Dievnamu ieskauta, dzirkstī ūdens strūklaka. Pilsētas centrā apskatāmas trīs dažādu konfesiju Baznīcas, bijušais jezuītu klostera komplekss ar Baznīcas fragmentiem, Dievmātes Marijas skulptūra un Zirga skulptūra. Ilūkstei cauri plūst Ilūkstes upe. Par pilsētas vēsturi un Sēliju vairāk varat uzzināt, apmeklējot Bērnu un jauniešu centra seno lietu krātuvi “Sēļu istaba”. Augšdaugavas novada Sporta skolas Sporta centrā visu gadu varat baudīt ūdens priekus, sasildīties pirtī un apmeklēt sāls istabu un trenažieru zāli. Ģimenēm ar bērniem pieejams plašs un ērts Bērnu atpūtas un rotaļu laukums. Ilūkstes brīvdabas estrādē vasaras sezonā esiet laipni gaidīti uz lustīgiem pasākumiem un koncertiem.

Ūdens strūklaka - pilsētas centrā

 

Vasaras sezonā pilsētas centrā dzirkstī ūdens strūklaka, kurai blakus esošais simtgadīgais ozols stāsta par pilsētas vēsturi.

 

 

Dievmātes Marijas skulptūra

Skulptūra atrodas pie Vissvētākās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcas. Tā atklāta 2019. gadā. Skulptūru veidoja tēlnieks Tālivaldis Muzikants, kurš sacīja, ka viņa sapnis ir bijis reiz izveidot Mariju.
Pēc T. Muzikanta teiktā,  sākotnēji nebija iecerēts, ka ūdens plūdīs tieši no skulptūras. Dievs deva ideju, ka tas varētu būt lilijas zieds. Tas ir Marijas simbols un tas ir viņas rokās, Viņa ir dzīvības ūdens devēja, ūdens un lilijas nozīmi skulptūras kompleksā skaidroja tēlnieks.

Zirga skulptūra

Zirga skulptūra uzstādīta par godu Ilūkstes ģerbonī attēlotajam zirga tēlam. Zirgs simbolizē Ilūkstes pilsētu un plaši tiek izmantots suvenīru ražošanā un citos reprezentatīvajos materiālos. Skulptūra uzstādīta 2018. gadā Ilūkstes novada svētkos, tās autors ir Ivo Folkmanis.

Bijušais Jezuītu klosteris ar baznīcas fragmentiem

  • 18. gadsimtā Ilūkstes katoļu baznīca bija lielākā līdz tam būvētā sakrālā celtne Baltijas valstu reģionā. Taču baznīcas un kolēģijas ēkas (klosteris) stipri cieta Pirmā pasaules kara laikā, kad Ilūkste tika pilnībā izpostīta. Padomju vara neatbalstīja baznīcas atjaunošanu un 1956. gadā kādreizējās jezuītu baznīcas drupas uzspridzināja un novāca. 
  • Klosteris ir piedzīvojis spožuma laikus, kļūstot  par vienu no nozīmīgākajiem jezuītu centriem Kurzemes/Zemgales hercogistē.
  • 1918. gadā no pilnīgas iznīcināšanas tika pasargāta vienīgi klostera ēka, kurā uz laiku apmetās dzīvot vairākas ģimenes.
  • Kopš 2021. gada Ilūkstes jezuītu klostera komplekss ar baznīcas fragmentiem ir iekļauts Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā (Nr.9310).

Raiņa piemineklis

Tagadējā Ilūkstes Raiņa vidusskola atklāta 1927. gadā, atklāšanā piedalījies toreizējais izglītības ministrs Rainis, kam par godu pie skolas 1990. gadā uzstādīts tēlnieka Induļa Folkmaņa veidots piemineklis.
 
Skip to content