Pāriet uz saturu Skip to main navigation Skip to footer

Mītiņš Ilūkstē Ukrainas atbalstam!

2. martā Ilūkstē, Vienības laukumā notika atbalsta mītiņš Ukrainai! Uz to bija ieradušies gan ilūkstieši, gan pilsētas viesi no tuvākām pilsētām un pagastiem.

Atskanot Latvijas un Ukrainas valstu  himnām, klātesošie ar karogiem un plakātiem rokās, veltīja savas domas  Ukrainai un ukraiņiem..

“Pasauli ir pārņēmis sašutums. 21. gadsimtā, Eiropā, informācijas un  tehnoloģiju laikmetā, izglītotu un garīgi attīstītu cilvēku sabiedrībā ir uzsākts nežēlīgs karš.

Vēl pirms nedēļas ukraiņu ģimenes tāpat kā mēs baudīja mierīgu darbdienas vakaru ģimenes lokā savos siltajos mājokļos. Šodien viņi slēpjas pagrabos un metro stacijās, klausās kā sprāgst bumbas, grūst mājas. Līst asinis, mirst bērni. Ik mirkli kāds zaudē savus tuviniekus. Tūkstošiem ģimenes ir pametušas savas mājas, lai glābtos no nāves, lai glābtu savus bērnus.

Tomēr, neskatoties uz nāves dvašu sejā, ukraiņu tauta demonstrē visai pasaulei neticamu varonību, dzimtenes, savu ģimeņu un brīvības mīlestību. Ukraiņu tauta šobrīd mirst kaujās par vērtībām, kas mums visiem ir svētas – dzimteni, brīvību, savu bērnu nākotni. Ukraiņu tauta izmisīgi vēršas pie visiem pasaules iedzīvotājiem – Neesiet vienaldzīgi!

Un mēs nedrīkstam palikt vienaldzīgi, jo vienaldzība ir līdzvērtīga noziegumam, tāpēc šajā brīdī visos Latvijas novados pulcējas cilvēki, lai paustu atbalstu Ukrainas tautai. Lai runātu par noziegumu pret cilvēci, lai pieprasītu kara izbeigšanu, lai sniegtu palīdzību.” – uzrunāja klātesošos pasākuma vadītāja Iveta Megne, atklājot atbalsta mītiņu Ilūkstes centrā.

Mītiņā Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks, novada domes deputāts Maiguru Krievāns aicināja visus uz klusuma brīdi, pieminot  tos Ukrainas sargus, kas nolikuši  savas galvas par Ukrainu: “Šodien  ir tā reize, ka ir grūti atrast vārdus, grūti ir ko pateikt, jo ap sirdi ir ļoti smagi. Mēs dažreiz sūkstamies par savu ikdienu, esam neapmierināti, ka kaut kas ir slikti, vakar   noskatoties filmu par Ukrainu, kurā ģimene  piecus gadus dzīvo bez elektrības, gāzes, aizgājis jau sestais gads un viņi saka: Viss būs kārtībā, mēs ticam savai valdībai, saviem bruņotajiem spēkiem, savai tautai!”, kad savā laikā dienēju armijā, dienēju kopā  ar ukraini Jurijs Mandriku. Šajās dienās es pārlasīju viņa rakstīto vēstuli, ko viņš man rakstīja Atmodas laikā, toreiz dažus soļus atradāmies no brīvas valsts, viņš rakstīja, ka “ Mēs esam malači. Es lepojos ar jums! Es redzēju kādi jūs bijāt cīnītāji un čaļi tur, tālajos Austrumos. Un es ticu, ka kādreiz arī Ukraina  būs brīva un suverēna valsts.” Tā arī notika, bet diemžēl, tagad  kāds grib šo vēsturi pagriezt atpakaļ. Nebūsim vienaldzīgi, atbalstīsim domās, iespēju robežās Ukrainas varonīgo tautu un ticēsim viņu  uzvarai!”

Savus atbalsta vārdus Ukrainai pauda arī Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks, novada domes deputāts Vitālijs Aizbalts: “Kāds ir teicis tā “ļaunajiem ir jāpanāk, ka labie klusē un neko nedara”.  Mēs nevaram klusēt, mēs nevaram stāvēt malā un neko nedarīt. Tas kas  notiek Ukrainā, ir jāsauc īstajos vārdos – Putins un viņa valdība, armija ir slepkavas. Vakar tikai dienas pirmajā pusē Ukrainā gāja bojā, tika noslepkavoti  sešpadsmit bērni Tam nav nekāda un nevar būt nekāda attaisnojuma. Visi tie, kas neatkarīgi kur  atrodas pasaulē, kuri atbalsta Putinu, viņa vadību un armiju ir līdzatbildīgi šajās slepkavībās. Skatoties notikumus Ukrainā mani pārņem šausmas un reizē arī apbrīns, ko var paveikt viena tauta, kura vēlas un cīnās par savu neatkarību, zemi, savām ģimenēm. Viņi cīnās arī par mums. Šobrīd lielā mērā  arī mūsu brīvība ir atkarīga no tā cik varonīgi būs ukraiņi. Šobrīd visa pasaule apbrīno to, kā ukraiņi pastāv par savu zemi. Nepaliksim malā, mums katram ir jāpalīdz Ukrainai, ir dažādi veidi kā to izdarīt. Būsim visi domās par Ukrainu. Gribētu lūgt visiem tiem kuriem ir draugi, radi, paziņas Krievijā un Baltkrievijā – runājiet, zvaniet, stāstiet patiesību, kas notiek Ukrainā. Šiem cilvēkiem tiek sniegta

“Kremļa propaganda” un viņi visu redz citām acīm. Aicinu uz tādu vienotību,  kāda  tā bija, kad  veidojām “Tautas fronti”, stāvējām “Baltijas ceļā”, kad bijām uz “barikādēm”, nenobijāmies “puča laikā”, tad mēs būsim brīvi, stipri un vienoti vienmēr. Slava Ukrainai!”

Novada cilvēkus  uzrunāja  Augšdaugavas novada deputāte Gunta Okmane: “Šodien esam sapulcējušies ļoti zīmīgā vietā, no abām pusēm mūs skauj dievnami – katoļu un luterāņu. Katoļu baznīca šodien sāk Lielo gavēni, ir Pelnu trešdiena. Pāvests ir teicis, ka visu Gavēni lūgsies par Ukrainu. Mums ik katram dzīvē ir bijuši brīži, kad meklējot glābiņu, vēršam acis  pret debesīm. Vai esam ticīgi vai neticīgi, mēs paveramies uz augšu. Es domāju, ka pati pasaule ir šādā stāvoklī.” Noslēdzot uzrunu, viņa aicināja visus klātesošos uz kopēju  lūgšanu – Tēvreizi. “Lai arī kādas tautības cilvēki būtu, vienalga kādā valodā runātu, visi prot lūgt, kaut vai ar sirdi.”  Tieši Lielajā Gavēnī visi lūdzās par Ukrainu, vienojoties kopā  ar dievlūdzējiem, kas atradās Katoļu baznīcā –Svētajā Misē.

 

Pēc lūgšanas mītiņa dalībnieki noklausījās Ilūkstes Raiņa vidusskolas 12. klases skolnieces Vitas Ivanovas deklamēto  ukraiņu dzejnieka Ivana Franko (1856 – 1916) dzejoli “Es neesmu vainīgs, ka dziesma, ko dziedu, skumīgi skan”.

Mūsu novadā dzīvo daudzu tautību pārstāvji: latvieši, krievi, ukraiņi, baltkrievi, poļi.  Mēs esam tik dzīves gudri, ka nešķirojam cilvēkus pēc tautībām, mēs iestājamies par cilvēcību, par dzīvību un par mieru. Uzrunu ukraiņu valodā klātesošajiem veltīja mūsu vidū dzīvojošs ukrainis Aleksandrs Siņuks.

Atbalsta vārdus Ukrainas aizstāvjiem izteica bijušais Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs Stefans Rāzna: “Es ticu, ka ikviens cilvēks uz pasaules ir atklājis pasaules vislielāko ļaunumu – tā ir Krievija. Šodien mēs esam liecinieki tam, ka tā brūk, pēc laika tas arī piepildīsies. Krieviju vada prātā jucis prezidents, kuram nav nekādas cilvēcības, kurš alkst asinis un nežēlības, dzīvo melos. Mums visiem ir jāizsaka savs viedoklis par notiekošo Ukrainā. Mums ir jābūt modriem un uzmanīgiem, sevišķi tad, kad dosieties uz jaunajām vēlēšanām. Slava Ukrainai!”

“Spēks pret ļaunumu ir cilvēku vienotībā” – klātesošie  vienojās dziesmā  “Daugav’s abas malas”, mītiņa dalībniekiem pievienojās Ilūkstes pilsētas Kultūras un mākslas centra Lašu jauktā kora (vadītāja Maija Žigajeva) un Ilūkstes bērnu  un jauniešu centra vokālais ansamblis  “Ieklausies” (vadītāja Daina Paukšte)  dziedātāji. Mītiņa dalībniekiem muzikālo pavadījumu sniedza Ilūkstes mūzikas un mākslas skolas pedagoģes  saksafoniste Oksana Šeršņova un pianiste Daina Paukšte.

Cilvēki ar līdzi  atnestajām svecītēm izveidoja sirdi – mīlestības simbolu. Lai svecīšu liesmiņas sūta gaišumu un siltumu Ukrainas tautai! Lai mūsu lūgšanas un gaišās domas piepildās!

Lai miers valda virs zemes: katrā valstī, katrā mājā un katrā ģimenē!

Ilūkstes pilsētas administrācijas

sabiedrisko attiecību speciāliste

Aija Piļka

https://www.augsdaugavasnovads.lv/novads/aktualitates/jaunumi/akcija-ukrainas-atbalstam-spogos-un-ilukste/

https://www.youtube.com/watch?v=LaH9O-eIgeA

 

Skip to content