Pāriet uz saturu Skip to main navigation Skip to footer

Daugavpils skrošu rūpnīcas un Raiņa mājas Berķenelē apmeklējums

2021.gada 8.oktobrī Ilūkstes Raiņa vidusskolas 8.c un 9.c klases skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros bija lieliska iespēja apmeklēt vienu no vēsturiskajām rūpnīcām Daugavpilī – Daugavpils skrošu rūpnīcu, kas dibināta 1886.gadā, un Raiņa māju Berķenelē.

Daugavpils skrošu rūpnīca ir viens no vecākajiem strādājošiem uzņēmumiem Latvijā. Tā ir vienīgā rūpnīca Baltijā, kas ražo munīciju. Te tiek ražota sporta un medību munīcija. Uzņēmums savu preci pārdod gan Latvijā, gan arī citās Eiropas valstīs, tāpēc rūpnīcu apmeklē daudzi ārzemju tūristi.

Apmeklējuma laikā skolēniem bija iespēja iepazīties ar sporta un medību munīcijas ražošanas procesu. Īpaši pagājušo laiku gaisotni skolēni izjuta rūpnīcas vēsturiskajā daļā, kurā saglabājušās autentiskas skrošu apstrādes iekārtas. Tāpat skolēniem bija iespēja uzkāpt skrošu liešanas tornī.

Skolēni noskatījās filmu, kurā atspoguļots viss skrošu ražošanas process. Vislielākos iespaidus sagādāja šautuve, kur katrs skolēns varēja iejusties šāvēja lomā, izmēģināt roku šaušanā, pārbaudīt savu precizitāti mērķējot.

Apmeklējuma laikā skolēniem bija iespēja gūt ne tikai vēsturiskas, bet arī praktiskas zināšanas.

 Raiņa mājā Berķenelē skolēni ieguva jaunas zināšanas par Pliekšānu ģimenes dzīvi, kur mazais Jānis sāka rakstīt pirmos dzejoļus, priecājās par visu, kas bija viņam apkārt. Skolēni tika sadalīti 3 grupās. Katrai bija jāpilda interesanti, radoši uzdevumi par Jāņa Raiņa dzīvi šajā mājā. Mūsu ekskursanti centās atrast visas atbildes. Ekskursijas vadītāja 1.darbnīcas apmeklējuma noslēgumā pārbaudīja skolēnu uzmanību, uzdodot jautājumus, uz kuriem viņi atbildēja grupās. Vislabāk izdevās māsām Viktorijai un Danielai Celpanovām, kuras saņēma 6 žetonus un tika apbalvotas ar suvenīriem.

Skolēni apmeklēja arī nesen durvis vērušo amatu darbnīcu “Klēts”, kur iepazinās ar interesantiem muzeja eksponātiem, vēsturiskiem materiāliem par Raini. Dažus amatnieku priekšmetus skolēni redzēja pirmo reizi, bet bija arī tādi, ko pazina uzreiz. Patika šūšanas darbnīca: kleitas, uzvalki, svārki, lakati no 19.gadsimta, “Zinger” šujmašīnas, neparastas formas gludekļi. Skolēni mierīgā gaisotnē, klausoties lauku skaņas, varēja meditēt un iejusties mazā Žaņa bērnībā, guļot uz spilveniem ar lavandas brillēm. Tas bija iespaidīgi!

Ekskursija bija interesanta, izglītojoša un aktīva. Skolēni jutās ļoti apmierināti, ar interesi piedalījās visās aktivitātēs.

Patīkami bija dzirdēt skolēnu atziņas:

  • Ekskursija bija interesanta. Man patika pilnīgi viss.
  • Raiņa mājā piedalījāmies aktivitātēs.
  • Nedomāju, ka Raiņa māja ir tik skaista un liela. Parks arī fantastisks!
  • Daugavpils skrošu rūpnīcā redzējām, kā ražo lodes. Un šāvām no ieroča!
  • Man patika meditēt, iejusties Raiņa bērnībā.
  • Patika gida stāsts par Skrošu rūpnīcu.

 

8.c un 9.c klases audzinātājas I.Kokina un V.Linčika

Skip to content