Pāriet uz saturu Skip to main navigation Skip to footer

Subatē aizritējis rudens gadatirgus un nosvinēti Domes ielas svētki

***Rudenīgā saule patīkami samīļoja visus, kuri bija apņēmības pilni doties uz Subates ziediem pilno un košo Tirgus laukumu un rosīties tradicionālajā mazpilsētas gadatirgū. Smaidošs pircējs un tikpat apmierināts pārdevējs ātri atrod kopīgu valodu, un vēlamā prece ir groziņā. Cik patīkami ir satikt tuvākus un tālākus kaimiņus, pārmīt vārdu, kopā baudīt tirgus zupu un citus gardumus, uzzināt jaunumus!

***Šis ir Subates jubilejas gads, tādēļ ir vēlme īpašāk izcelt ikvienu pasākumu, sasaistīt to ar vēsturisko skaitli, izzināt un atcerēties bijušo, dot iedvesmu un spēku vietējam cilvēkam dzīvot, būt laimīgam un justies nozīmīgam, vajadzīgam savā pilsētiņā. Subate turpina tradīciju, kas aizsākās Latvijas 100. jubilejas gadā, proti, svinēt kādas ielas svētkus. Šogad jo īpaši tika izcelta Domes iela – garākā pilsētas iela. Pēc tirgus aktivitātēm visi tika aicināti pie Domes ielas 1. nama, no kura tika uzsākts svētku gājiens.

***Iela ir piedzīvojusi dažādus notikumus: te bija fotoateljē, ebreju tirgus bodītes, policija, te atradās divas no četrām Subates sinagogām, kādreiz bija dzirdamas bērnu čalas bērnudārzā, darbojās Subates valde, kala kalējs, tika apbedīti 2. pasaules karā kritušie karavīri, un te ir Subates vecie kapi. Kāds zēns te reiz ļoti gaidījis uz veikala trepēm konfekšu pirkšanu, pagaidu bibliotēkā smaržojušas pankūkas, namos dzīvojušas kuplas ebreju, latviešu un krievu ģimenes, pavasaros pa ielu tika laisti papīra kuģīši… Šajos notikumos palīdzēja iejusties Subates Kultūras nama vokālais ansamblis „Sonāte”, Subates pilsētas bibliotēka un pasākuma viesi – Daugavpils ebreju kopienas vokālais ansamblis „Mazel Tov” un Naujenes Mūzikas skolas instrumentālais ansamblis. Dziesmas, stāstījumi, atmiņas – tas viss pavēra ainu uz to, kāda Domes iela ir bijusi, kāda tā varētu būt šodien, ja ne 2. pasaules kara notikumi. Šodien daži ielas nami vēl ir saglabājuši savu vēsturisko izskatu. Pateicība par to šo namu īpašniekiem un reizē arī pamudinājums, iedrošinājums citiem – novērtējiet savus vēsturiskos namus, mēģiniet saglabāt to unikalitāti! Ir vērts kopā ar ģimeni, draugiem iet pastaigā pa Subates ielām, atklāt interesantus ēku elementus!

***Gājiena dalībniekus īpaši sagaidīja Rutkovsku ģimene, kas izveidoja bērniem saldumu dekorāciju, Domes ielas 1 īpašnieki izrotāja fasādi ar ziedu vītni, bet pie Baboriko ģimenes mājas bija ābolu groziņš cienastam. Izstaigājot Domes ielu, visi tika aicināti uz kopīgu cienastu, ko sarūpēja kafejnīca „Mazais namiņš” un vietējie iedzīvotāji. Īpašs bija ebreju ēdiens – foršmaks – un krievu tautības ēdiens – buļbešniki. Pēc kopīgām iedzīvotāju un ebreju ansambļa dalībnieku dejām ēstgriba bija laba un noskaņojums lielisks.

   Liels paldies visiem subatiešiem un arī Prodes pagasta iedzīvotājiem par atsaucību, ieinteresētību, darbošanos svētku sagatavošanā un norisēs, paldies amatierkolektīviem, vēstures pētniekiem, Subates skolas bērniem. Mēs visi esam tie, kas ik dienu veido savas pilsētas un tās ielu vēsturi. Lai mums izdodas!

 

Foto – Biruta Millere un Rihards Bondarenko

Skip to content