Atceres pasākums Ilūkstē – “Barikādēm – 31”
***1991. gada janvāra barikāžu notikumi ir viens no Latvijas neatkarības atgūšanas simboliem.
***Barikādes ir izcils starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs. 1991. gada janvārī pēc Latvijas Republikas valdības un Latvijas Tautas frontes aicinājuma Rīgā ap valstiski svarīgiem objektiem operatīvi tika izveidotas barikādes, ko apsargāja neapbruņoti civiliedzīvotāji. Barikāžu izveidošanā iesaistījās iedzīvotāji no visas Latvijas, no lauku reģioniem ieradās ar smago lauksaimniecības, mežizstrādes u.c. tehniku. Tika organizētas dalībnieku dežūras un, ja nepieciešams, nodrošināta regulāra dalībnieku nomaiņa. Brīvprātīgie piegādāja pārtiku, bija sagatavoti medicīniskās palīdzības sniegšanas punkti, kuros dežurēja mediķi. Barikādēs tiešā veidā piedalījušies aptuveni 40 – 50 tūkstoši cilvēku, netiešā veidā dažādos mītiņos – vairāki simti tūkstošu iedzīvotāju. Katrā objektā barikādes tika veidotas, vadoties pēc reālās situācijas. Janvāra barikāžu rezultātā plašā sabiedrības iesaiste novērsa tobrīd visnopietnāko mēģinājumu gāzt likumīgi ievēlētās un apstiprinātās Latvijas Republikas varas struktūras. Sava nozīme bija arī starptautiskās sabiedrības reakcijai. Barikāžu notikumi skaidri parādīja, ka PSRS negrasījās atzīt Baltijas valstu neatkarību un bija gatava cīņā par kontroles saglabāšanu Baltijā izmantot arī vardarbīgas metodes. Visiem kopā izdevās nosargāt 1990. gadā atjaunotās Latvijas Republikas neatkarību!
***Atceroties 1991. gada janvāra barikāžu notikumus, pieminot tos, kas atdeva savas dzīvības par Latvijas Republikas neatkarības saglabāšanu 1991. gada janvāra dienās Rīgā, 30. janvāra pēcpusdienā Ilūkstes Kultūras un mākslas centrā uz pasākumu “Barikādēm – 31” pulcējās novada bijušie barikāžu dalībnieki. To vidū bija ilūkstieši – Rolands Surgovts, Viktors Baginskis, Heinrihs Liepa, dvietieši – Jānis Dilāns, Edgars Kriškijānis, Jānis Žvirblis, kā arī barikāžu dalībnieku atbalstītāji. Pasākumā klātesošie noskatījās režisora Mārtiņa Eihes iestudēto izrādi “Barikādes docx” Rēzeknes teātra “Joriks” izpildījumā. Izrāde aizkustināja ar izteiksmīgo stāstu, atraktīvo aktieru spēli, skanīgo muzikālo izpildījumu un spilgtu, uzrunājošu gaismu noformējumu. Pēc izrādes, sildoties pie ugunskuriem Ilūkstes upes krastā, baudot gardu zāļu tēju ar pīrādziņiem, barikāžu dalībnieki dalījās savās atmiņās par pieredzēto Rīgā 1991. gada janvārī.
***Barikāžu dalībnieks Rolands Surgovts uzsvēra, ka “Toreiz mēs braucām savu uzskatu dēļ, par savu valsti un zemi!”, turpinot stāstījumu: “Kurš mazāk dienu, kurš vairāk, es nedēļu nodzīvoju Zaķusalā ar vienu īsu atbraukšanu mājās. Bija gan jautri, gan skumji, visi bijām draudzīgi, mainījās ar drēbēm, ēdienu, tēju, cigaretēm, līdzi bija arī muzikanti, varējām uzjautrināties. Bija arī satraukuma brīži. Kad nāca paziņojums, ka no dzelzceļa tilta puses nāk “Omon” vienības, cilvēki cēlās, gāja ar plikām rokām, nezinādami, kas notiks tālāk. Paldies Dievam, nekas nenotika. Viss bija labi noorganizēts, pēc trauksmes un komandas cilvēki stājās ķēdēs, vairākās rindās, sadodoties rokās. Televīzijas centra ēkā cilvēki maksimāli bloķēja gaiteņus, durvis, lai neviens neiekļūtu iekšā. Labi, ka tas viss ir beidzies labi, bez lielām asinsizliešanām, Dievs dod, lai tas viss mums nebūtu vēlreiz jāpiedzīvo. Ja toreiz sāktos cilvēku masu apšaušana, tā būtu liela asinsizliešana, cilvēki tik viegli nepadotos”- atcerējās barikāžu dalībnieks, novēlot visiem izturību, veselību un visu to labāko dzīvē.
Pasākumu organizēja un atbalstīja Ilūkstes pilsētas administrācija.
Foto: 1991. gada barikāžu dalībnieki:
no kreisās puses – Rolands Surgovts, Edgars Kriškijānis, Jānis Dilāns, Viktors baginskis, Heinrihs Liepa, Jānis Žvirblis Ilūkstē, 2022.gada 30. janvārī.
Augšdaugavas novada pašvaldības
Ilūkstes pilsētas administrācijas
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Aija Piļka