Darbīgās kopienas Latgalē – mūsu kopīgais stāsts Ilūkstes PII “Zvaniņš”
Šajā pavasarī, maija pēdējā nedēļā, kopienas iniciatīvas ietvaros Ilūkstes PII “Zvaniņš” tapa vizuāli iedvesmojošs un radošs vides objekts – pirmsskolas iestādes nosaukuma uzraksts no koka burtiem, uz kuriem tika piestiprināti visu 9 pirmsskolas grupiņu simboli. Šie burti kļuva par fotografēšanās stūrīti, kur bērni, vecāki un iestādes darbinieki labprāt nofotografējas ikdienā, dažādos svētkos un notikumos. Vēl vairāk – šie burti tika pielāgoti tā, lai tos varētu pārvietot un mainīt to noformējumu katrai sezonai, piešķirot tiem arī atbilstošus papildus dabas motīvus.
Īpašs un sirsnīgs bija tēvu iesaistes stāsts – pēc mūsu uzaicinājuma kopumā piedalījās bērnu tēvi un vectēvi no 17 ģimenēm. Tieši tēvi paši zāģēja un apstrādāja koka burtus, piedalījās to slīpēšanā, gruntēšanā, krāsošanā un pārklāšanā ar laku, kā arī armatūras metināšanā un stiprināšanā. Visu bērnu acīs tēti šajā procesā bija īsti varoņi ,bet vislepnākie un priecīgākie bija tie 24 bērni, kuru vecāki piedalījās mūsu aktivitātē. Mēs sajutām, kā šī sadarbība stiprināja ģimenes saites un vecāku piederības sajūtu iestādei un kopienai. Tas bija brīnišķīgs piemērs tam, kā kopīgs darbs spēj saliedēt un radīt pozitīvu vidi bērniem.
Mūsu bērnu izteicieni: Hanna –“O! Cik skaisti! Mans tētis arī to taisīja!!”, Emīlija – “Mans tētis ar Hannas tēti grieza burtus.Te uzrakstīts Zvaniņš, tas ir mūsu dārziņš, skaists un raibs!” Patrīcija- “Es redzēju, ka mans tētis skrūvēja klāt saulīti, bitīti un lāčuku. Kas tas ir?- hm, laikam mūsu grupiņu vārdi.” Lūkass – “Mans tētis ir gudrs un labs. Viņš prot būvēt mājiņu un strādāt. Tētim ir zelta rokas. Viņš mums visu prot. Viņš prot remontēt moci. Tētis māk palīdzēt!”Amēlija un Ralfs (dvīņi) Amēlija –“Tētis taisīja šos burtus!” Ralfs –“Viņš viņus krāsoja. Tētis gribēja, lai ir skaisti šeit!” Amēlija- “Esmu ļoti priecīga, ka tētis tādus sataisīja!” Ralfs- “Jā, viņš mums ir labs meistars”.
Mūsu aktivitāte paredzēja lielu māksliniecisko piesaisti un tā veidojās vēl viens stāsts. Paldies Ilūkstes Mūzikas un Mākslas skolas direktorei Ilonai Ružai, kura organizējot mākslas plenēru, iesaistīja mākslas skolas pedagogu no Ukrainas Liubov Kosytsia un 6 mākslas skolas audzēkņus, apgleznot pavasarīgās, skaistās vizbulītes. Arī mūsu iestādes logopēde, māksliniece Inese Sarbaja ieguldīja lielu darbu un radošumu veidojot izteiksmīgos grupu simbolu tēlus un pārējos dabas objektus: vasarīgi krāšņos taureņus, košās rudens kļavu lapas un trauslās sniegpārslas. Gleznotie darbi atbilstoši sezonai papildinās mūsu foto vietu, padarot ikdienas pastaigas gar “Zvaniņu” par nelielu mākslas baudījumu.
Aktivitātes norisēm tika organizēta iestādes darbinieku komanda, kurai pateicoties aktivitāte no sapņa kļuva par īstenību. Mēs bijām: Inga Zviedrāne – visu aktivitāšu koordinētāja, Vita Vanagele – atbildīgā par darbu ar pedagogiem aktivitātes īstenošanā, Sindija Zaica – Iestādes padomes priekšsēdētāja, atbildīgā par vecāku iesaistīšanu talkā, Ilona Purvinska- nepieciešamo preču iepirkšana, Igors Grigorjevs – atbildīgais par darbarīku sagatavošanu aktivitātes īstenošanai. Šis projekts parādīja, cik daudz radošuma, sirds siltuma un līdzdalības ir mūsu kopienā. Mēs lepojamies ar to, ka vecāki, skolēni un darbinieki spēja kopīgi radīt paliekošas vērtības, un ar gandarījumu redzam, kā šis stūrītis kļūst par daļu no ikdienas svētkiem un bērnības atmiņām. Paldies visiem, kuri ar sirdi un rokām piedalījās – šis ir mūsu kopīgais darbs un stāsts!
Aktivitāte notika iniciatīvas “Darbīgās kopienas” ietvaros, ko atbalsta Izglītības iniciatīvu centrs un British Council pārstāvniecība Latvijā. Iniciatīvas mērķis ir veicināt vietējās kopienas iesaisti, sadarbību un piederības sajūtas stiprināšanu katram kopienas loceklim. Ilūkstes kopienas resursu centrs jau piekto gadu darbojas Ilūkstes PII “Zvaniņš” , tāpēc aktivitāte tika izvēlēta tā, lai radītu paliekošu vērtību pašiem mazākajiem ilūkstiešiem. Ar lielu prieku varam teikt – mēs kļuvām par vienu no šī projekta stāstiem!
Ilūkstes PII “Zvaniņš” vadītāja
Inga Zviedrāne