Pāriet uz saturu Skip to main navigation Skip to footer

Jauniešu speciāliste Andra: “Vislabākais ir redzēt, kā jaunieši attīstās”

Andra Kantāne ir jaunatnes lietu speciāliste Augšdaugavas novadā, bet vairākus gadus dzīvo Jēkabpils novadā. Viņa zina, kas ir īsta lauku dzīve un nebaidās ar lepnumu teikt: “Es esmu sēlim sieva! Man šķiet, tas daudz ko izsaka, jo mēs dzīvojam fantastiskā vietā, fantastiskos mežos, viensētā. Es esmu ienācēja Sēlijā, lai arī man ir kādas kultūras un izpratnes atšķirības kā sēļu sēļiem, tomēr uzskatu, ka esmu labi adaptējusies videi”. Andra ar pilnu atdevi strādā un palīdz jauniešiem attīstīties. Augšdaugavas novada Ilūkstes puses jaunieši ir novērtējuši viņas darbu un nominējuši Andru “Sēlijas sudrabam”. Andra nu jau kādu laiku mirdz sudrabā un pie sirds lepni nēsā savu “Vilka pēdu”.

Pārmaiņas veicina attīstību

Andra kādreiz strādāja nevalstiskajā organizācijā, bet bija pienācis brīdis, kad gribēja savā darba dzīvē kādas pārmaiņas, tāpēc izlēma, ka vēlētos strādāt pašvaldībā. Andra jau strādāja Ilūkstē, dienas aprūpes centrā “Fēnikss”, kad nāca ziņa, ka Ilūkstē tiek meklēts jaunatnes lietu speciālists. Tā, apvienojot darbu aprūpes centrā un jauniešu speciālista amatu, viņai liela daļa ikdienas aizrit Ilūkstē. Andra stāsta: “Darbs ar jauniešiem ir ļoti dinamisks, vienmēr ar kādām pārmaiņām, tiek aktualizētas dažādas svarīgas nianses, kā arī katrs jaunietis ir pilnīgi citādāks. Man ļoti patīk šajā darbā tas, ka visu laiku var mācīties, ir jāiziet jaunatnes lietu speciālistu pamatapmācības, vēlāk var apgūt lietas arī padziļināti.” Jaunatnes lietu speciāliste uzsver, ka šīs apmācības ļauj ne tikai mācīties, bet arī satikties ar citiem speciālistiem, uzzināt viņu pieredzes stāstus, apjautāties, kā, piemēram, jauniešu speciālists, kuram jau ir 10 gadu pieredze, rīkotos konkrētā situācijā. Katrā pašvaldībā darbs ar jauniešiem norit citādāk, lai gan var likties, ka visā valstī būtu jābūt vienādi.

A.Kantāne stāsta, ka šodien jaunieši saskaras ar dažādām problēmām, bet sabiedrībā valda mīts, ka “mūsu laikos jau tā nebija!”. Jaunatnes lietu speciāliste teic, ka bija gan, tikai agrāk par to krietni mazāk runāja, arī mūsdienu sociālie mēdiji vairāk un plašāk spēj visu atspoguļot, nekā agrāk. Tāpēc Andra priecājas, ka ir iespēja arī padziļināti apgūt zināšanas, kā rīkoties dažādās situācijās un kā palīdzēt jaunietim, kurš nonācis grūtībās.

Jaunieši pārsteidz ar savām idejām!

Jauniešu speciāliste stāsta, ka darbs ar jauniešiem ir ļoti interesants. Vislielākais gandarījums ir redzēt, kā jaunieši aug un attīstās: “Jauniešiem nav tās pārliecības par sevi, bet vienmēr saku, ka visu var iemācīties, tikai vajag mēģināt. Ja nesanāk vienam pašam, vienmēr varam darīt kopā. Ir gandarījums, kad jaunietis sasparojas un iegūst to sajūtu – jā, es tiešām varu to izdarīt!” Andra stāsta, ka viņas ikdiena bieži vien aizrit darbā ar papīriem, ir kaut kas jāsazvana, jāsaskaņo, jāsarunā, jāatved, jāaizved, bet laiks, kas tiek kopā pavadīts ar jauniešiem, ir visaizraujošākais: “Šeit viņi aug un attīstās. Un ir tik forši, kad jaunieši grib uzņemties atbildību par to pašu pasākumu organizēšanu vai Instagram konta uzturēšanu, ko varbūt citur viņiem nepiedāvātu. Un jaunieši ar savām idejām pārsteidz!” Speciāliste stāsta, ka būtiski ir pavadīt laiku ar jauniešiem, saprast, kas viņus uztrauc, kas interesē. Tāpat svarīgi ir ļaut jauniešiem izpausties, organizēt pasākumus, kādi viņiem patīk, tikai jātur roka uz pulsa, lai pasākums nav izgājis ārpus robežām finansiālā ziņā vai citreiz gluži pretēji – lai tas nav tāds, kur tikai “pieliekam pirkstu un viss skaitās gatavs”. Andra stāsta: “Jauniešiem ir sava domāšana, viņi visu spēj lieliski izdarīt, pat ja procesa laikā šķiet – ak, šausmas, kas te notiek? Viņi domā, kā ātrāk, kā vienkāršāk visu paveikt, lietas nepadarot sarežģītākas. Galvenais, ka ir sasniegts vēlamais rezultāts.”

Andra teic, ka šodien būtībā viss, ko jaunieši Ilūkstes “Jauniešu kvartālā” dara, ir jāpublicē internetā. Ja neesi par to pastāstījis sabiedrībai, tad tas nav noticis. Instagram konts ir uzticēts jauniešiem, ar to viņi tiek galā lieliski, šo platformu arī vairāk izmanto jauniešu auditorija, tad Facebook platforma ir vairāk paredzēta jauniešu vecākiem, vecvecākiem, līdz ar to šis ir jauniešu speciālista lauciņš. Tāpēc šis ir izaicinājums, jo mūsdienās ir diezgan sarežģīti veidot saturu, kas ir šeit un tagad, it sevišķi, kad visi ir aizņemti dažādos darbos un aktivitātēs. Andra uzsver, ka mūsdienās jaunieši ir ļoti aktīvi, ka darbošanās “Jauniešu kvartālā” viņiem visdrīzāk nebūs vienīgā nodarbošanās – ir arī mūzikas un mākslas skola, sporta skola, vēl daudz un dažādi pulciņi, arī darbs skolas pašpārvaldē, tāpēc rodas tā dilemma, cik daudz ir jāstāsta Facebook par jauniešu aktivitātēm, ja viņi piedalās teju visur.

Jauniešu kvartāls – vieta, kur jaunietis var būt viņš pats

Ne tikai mācības, pulciņi un pasākumi, bet arī neskaitāmi projekti, konkursi, ko piedāvā arī skola, karjeras un sporta nedēļās, kur piedalās jaunieši. Būtībā jauniešiem ir liela slodze: “Es brīžiem nesaprotu, kad jaunieši mācās, pilda mājasdarbus, jo ir tik daudz aktivitātes un pulciņi, brīžiem jābrīnās. Kad viņi atnāk pie manis, es jautāju, kad jūs mācāties? Viņi vienmēr atbild, ka visu jau ir izdarījuši.

Ir arī jāsaprot tas, ka ne visi ir muzikāli, ne visi ir sportisti vai dejotāji, tāpēc šeit ir tā iespēja nākt uz jauniešu kvartālu, kur jaunietis var būt tāds, kāds viņš ir vai grib būt. Nav nepieciešamas kādas īpašas prasmes, lai šeit iederētos. Šeit ir tieši šī neformālā izglītība, kad es ar viņiem kaut vai daru muļķības, bet viņi iegūst kādu pieredzi, kādu aplauzienu. Arī “Sēlijas sudraba” aprakstā viņi rakstīja ļoti nozīmīgu teikumu – “Andra mums māca draudzēties”. Viņi nāk pie manis dažādi, no dažādiem pagastiem, pirmo reizi viens otru redz, tāpēc neformālā izglītība ir fantastisks veids, kā ar dažādām metodēm var viņiem likt komunicēt savā starpā vai draudzēties, kur nav nozīmes ne telefona modelim, ne apģērbam, ne vecāku amatam vai statusam.”  

Ilūkstes “Jauniešu kvartāls” vienmēr ir atvērts, jaunieši zina, ka viņi var nākt un šeit pavadīt laiku. Protams, jaunatnes lietu speciālistam ir arī katras nedēļas plāns, kas ir jāizdara, kādas tēmas jāapspriež, kas jauniešiem ir jāiemāca, jāparāda. Tomēr ir arī laiks, kad viņi var atnākt un vienkārši aprunāties vai iemācīties kādu jaunu galda spēli. Šobrīd katru ceturtdienu jaunieši sanāk kvartālā, kur no sākuma tiek izrunātas un izdarītas obligātās lietas, bet pēc tam jaunieši var brīvi pavadīt laiku, aprunāties savā starpā, spēlēt spēles. Andra teic: “Man ir svarīgi, ka viņi saprot, ka šīs ir viņu telpas, ka jaunieši šeit var nākt darboties, pavadīt savu brīvo laiku jebkurā laikā, jebkurā dienā. Es gribētu izveidot tādu kā jauniešu kopienu, kur viņi zina, ko grib, zina, kas viņiem vajadzīgs, un, ja nezin, tad nāk, jautā un mēs kopīgi meklējam risinājumus. Es laika gaitā esmu ieguvusi jauniešu uzticību, jaunieši nāk pie manis, bet gribētu, lai viņi saprot, ka tas nav vienam gadam, bet gan ilgtermiņā. Gribētu, ka viņiem ir tā piederības sajūta šai vietai – “Jauniešu kvartālam”.”

Mirdzēt Sēlijas sudrabā

Šogad jaunieši Andru Kantāni pieteica “Sēlijas sudraba” apbalvojumam, par ko jauniešu speciāliste bija ļoti pārsteigta: “Man atnāca ielūgums uz “Sēlijas sudrabu” un labi, ka es sēdēju! Man šķiet, ka “Sēlijas sudrabs” ir fantastisks apbalvojums cilvēkiem, kuri deg par saviem darbiem. Un to, ka mani jaunieši mani pieteiks, man nebija ne mazākās nojausmas, un, kad gāju šķetināt šo mīklu, arī tad viņi negribēja nodot viens otru, par ko es, protams, esmu lepna!” Andra uzskata, ka Sēlija šobrīd ir sava uzvaras gājiena sākumā, ļoti cer, ka cilvēki Sēlijas vārdu patiešām cels godā un ka Sēlija panāks pilntiesīgu atdzimšanu. Andra teic: “Sēlija man ir miers. Lai arī par sēļiem runā kā par viensētu īpašniekiem, kuri viens no otra dzīvo ļoti tālu, kas tā arī īstenībā ir, bet tomēr tā kopienas sajūta, dzīvojot šeit, arvien vairāk parādās un nostiprinās.” Jauniešu speciāliste cer, ka sēļi savu mantojumu, savu valodu nodos arī jaunajai paaudzei: “Es ceru, ka mūsdienu sēlis būs tik gudrs, lai savāktu šo te esencīti no vecāka gada gājuma sēļiem un nodotu to tālāk bērniem un jauniešiem.” Andra stāsta, ka jaunieši būtu ļoti ieinteresēti, ja viņiem kāds stāstītu par Sēlijas identitātes lietām, par valodu, par kultūras mantojumu, tautastērpiem, tas nebūtu viņiem garlaicīgi, viņi noteikti gribētu saprast, ka viņi ir daļa no Sēlijas, ka viņi ir no šejienes cēlušies.

Augšdaugavas novada pašvaldības Jaunatnes lietu speciāliste Andra Kantāne aicina jauniešus būt attapīgiem, drosmīgiem un spēt pārkāpt savām iedomām, ka jaunieši kaut ko nespēj. “Kad jaunietis saprot savu varēšanu, tad viss viņam padodas pa tiešām kolosāli!”

Teksts: Māra Multiņa

Foto: M.Multiņa, Andras Kantānes arhīvi

Skip to content