Pāriet uz saturu Skip to main navigation Skip to footer

Īsta spāņu virtuve Latvijas laukos

Viesu mājā Baltiņi, Pilskalnes pagastā, jau daudzus gadus saimnieko spānis Horhe Antonio Vigils-Eskalera Uerta, kurš iemīlējis Latviju, ir pamanījis mūsu pusē ko īpašu un savdabīgu. Tāpēc viņš ir pārcēlies uz Latviju, lai no biroja darbinieka Spānijas bankā kļūtu par īstu šefpavāru Latvijā. Viņš ir atradis to vietu, kur var darīt to, kas viņam tiešām padodas un patīk – gatavot ēst un pasniegt to saviem viesiem. Pirmo reizi uz Latviju viņš atbrauca 2008. gadā, tā, ik pa laikam viesojoties, pieņēmis lēmumu, ka gribētu nopirkt lauku īpašumu: “Ieraudzīja šeit to iespēju, ka nav tik daudz šeit to vietu, kur varētu interesanti palikt un kaut ko savādāku no ēdieniem izbaudīt,” stāsta Ina Tenisa.

Horhe ir teicis, ka Latvijā ir viss tradicionālais – visur var nopirkt picas, burgerus, suši, tā kā visur, pietrūkst kaut kā īpaša, savādāka, tāpēc izlēmis cilvēkiem piedāvāt īstu spāņu virtuvi. Tā, pēc cītīgas īpašuma meklēšanas un apskates, spānis ticis pie savas mājas Baltiņos, Pilskalnes pagastā. I.Tenisa teic: “Kādreiz mums cilvēki stāstīja, ka šeit arī krogs ir bijis savos laikos, Baltiņkrogs. Nu tad mēs arī nosaucām viesu māju Baltiņkrogs vai  Baltiņi, kā mūs atpazīst cilvēki.”

Horhe Vigils kopā ar kompanjoni Inu Tenisu ieguldījuši milzīgu darbu, lai atjaunotu lauku māju un izveidotu to par viesu namu. Nu jau pagājuši apmēram 12 gadi, kopš Horhe un Ina strādā viesu mājā, savukārt, četrus gadus atpakaļ durvis vēra vaļā arī banketu zāle, kas ir atjaunota saimniecības ēka.

Horhem ir arī interesanta aizraušanās – viesu mājā atrodas senas mēbeles un dažādi interesanti priekšmeti, ko viesu nama saimnieks ir uzgājis dažādos sludinājumos internetā. Ina Tenisa stāsta, ka Horhe nopērk lietas un pats tās atjauno atbilstoši mājas interjeram. Tā ir iegūtas dažādas mēbeles, interjera priekšmeti, radot īpašu auru viesu mājā.

Klienti ir iecienījuši spāņu virtuvi, tāpēc viesu namam apmeklētāju netrūkst. Viesi piesaka svētku vakariņas un brauc darba dienu vakaros atzīmēt, piemēram, dzimšanas dienas vai kādus citus svētkus, kā arī banketu zālei ir pietiekami liels pieprasījums, tāpēc klientiem ir laicīgi jāveic rezervācija, jo viesu nams ir noslogots visu gadu.

Ina Tenisa stāsta – klients piezvana, tiek noteikts plānotais datums. Kad nāk tuvāk svētku diena, vēlreiz sazinās un izrunā, kas tiks likts galdā – saimniece izstāsta, kas ir ēdienkartes piedāvājumā, arī iesaka, kādus ēdienus noteikti varētu izmēģināt, ja nekad cilvēks nav baudījis spāņu virtuvi. Ina stāsta: “Horhe gatavo slaveno spāņu paelju ar jūras veltēm, tad dažādu veidu garneles, tīģergarneles, mīdijas, jebko, ko sirds kāro. Gatavo visu, ko šeit, Latvijā, var dabūt, nopirkt, pasūtīt, tad ar to arī strādājam.”

Ina stāsta, ka šodien ir ļoti viegli tikt pie dažādām kvalitatīvām jūras veltēm, savukārt, kad sākuši darbību, tad tik vienkārši nebija – veikalos nemaz nebija iespējams dabūt tik daudz un dažādus produktus kā šodien. Apmeklētājiem visiecienītākie ēdieni ir paelja, jūras veltes, bet tie, kas jau ir bijuši Spānijā un izmēģinājuši tradicionālos ēdienus, labprāt ēdienkartē piesaka astoņkāji, omāru vai vēl ko specifisku. Saimniece teic, ka Horhe piedāvā ne tikai jūras veltes, bet arī citus tradicionālos ēdienus, piemēram, tipiskos spāņu gaļas ēdienus, vai sīpolu, kas pildīts ar tunci. Viņa teic, ka daudzus biedē sīpols, bet, ja tomēr uzdrošinās pagaršot, ir sajūsmā par šo ēdienu. Kā teic Ina – šeit ir iespēja pagaršot ko īpašu, vairs nekur mūsu pusē to nevar! Ceptu gaļu vai šašliku var arī citur izmēģināt!

Katram šefpavāram ir savi īpašie knifiņi, arī Horhem tādi ir. Viņam ir svarīgi, lai ēdiens tiek pasniegts svaigs, tikko no krāsns, kamēr nav zaudējis savu vislabāko garšu un smaržu, nevis uzsildīts, tāpēc saimnieks ļoti pārdzīvo, ja apmeklētāji kavē. Ina smejas, ka parasti saka klientiem, lai ierodas 15 minūtes ātrāk un mazliet uzgaida, nevis kavē. Viesu nama saimniekam ļoti patīk izdomāt jaunus ēdienu salikumus, mērces, tāpēc ēdienkarte ik pa laikam tiek uzlabota un atjaunota.

Viesu nams Baltiņi piedāvā gan naktsmītnes 6 cilvēkiem, gan banketu zāles īrēšanu kompānija līdz 30 cilvēkiem, kā arī īstu kulināro baudījumu ar dažādiem Spānijas tradicionālajiem ēdieniem. Šefpavārs dodas arī izbraukumos, piemēram, ir braucis uz kāzām, kur uz lielās pannas gatavojis paelju kāzu viesiem. Ina gan teic, ka tālu viņi nebraucot, pārsvarā novada teritorijā, jo arī tepat, viesu namā, pietiek darba, ir pietiekami liels pieprasījums.

Horhe Vigils stāsta, ka Latvijā dzīvot ir ļoti jauki, tomēr, valodas barjera ir šķērslis komunikācijā ar vietējiem, tāpēc Ina ir ne tikai saimniece, bet arī tulks. Šefpavārs teic, ka latvieši ir ļoti mierīgi, savukārt spāņi ir ekspresīvi, vairāk atvērtāki, ja viņi nezinās valodu, vienalga atradīs veidu, kā ar cilvēku komunicēt. Tādā ziņā latvieši ir noslēgtāki, bet ne sliktāki. Horhe ir iemīļojis arī latviešu tradicionālos ēdienus – viņam ļoti garšo mājas siers, ko kaimiņu saimniece gatavo, kā arī īpašu vietu spāņa sirdī ir iekarojuši latviešu kūpinājumi.

Ar viesu nama “Baltiņi” darbību var iepazīties Facebook lapā “Viesu nams Baltiņi”, kā arī piezvanot un atbraucot ciemos uz Baltiņiem.

***

Viesu nams “Baltiņi” izvirzīts konkursam “Saimnieks 2024” nominācijā “Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs”

Teksts, foto: Māra Multiņa

Skip to content