Pāriet uz saturu Skip to main navigation Skip to footer

Zemessardzes 3. Latgales brigāde uzstāda pulkveža Jāņa Žagatas kapa pieminekli

Šomēnes Zemessardzes 3. Latgales brigādes karavīri un zemessargi Kāpessila kapsētā pulkveža Jāņa Žagatas atdusas vietā uzstādīja pelēkā granītā kaltu pieminekli.

Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris pulkvedis Gunārs Vizulis ar lepnumu saka: “2021. gads Zemessardzei aizrit jubilejas zīmē, nemanot paskrējuši 30 gadi. Zemessardze veidojās politiski ļoti nestabilā laikā. Latvija tikko bija atguvusi savu neatkarību, ar lielu dedzību un drosmi Zemessardzē stājās cilvēki, kam ļoti dārga bija Latvijas brīvība un neatkarība. Viens no vēsturē nozīmīgākajiem mūsu brīvprātīgās militārās organizācijas dibinātājiem un veidotājiem ir pulkvedis Jānis Žagata. Lai paaudzēs paturētu piemiņu par šo dižo Latvijas dēlu, uzskatījām par savu pienākumu kopīgiem spēkiem uzstādīt pieminekli viņa atdusas vietā. Pateicamies ikvienam ziedotājam!”

Pēc Zemessardzes 3. Latgales brigādes štāba iniciatīvas uzstādīt pulkveža Žagatas kapa pieminekli, vasaras sākumā brigādes štāba un visu sešu bataljonu personāls, kā arī veterāni no 32. kājnieku bataljona pieminekļa uzstādīšanai saziedoja aptuveni 1500 eiro.

Uz kapakmens iekalti vārdi: “Ņem, Tēvzeme, tavs esmu viss! Sorgoj Latviju!”. Tā ir Zemessardzes 3. Latgales brigādes devīze, kas mantota no Latvijas armijas 9. Rēzeknes kājnieku pulka. Šī pulka sastāvā 1922. gadā tika iekļautas Latgales partizānu pulka daļas, kas Brīvības cīņu laikā piedalījās Latgales atbrīvošanas kaujās. Kāpessila kapos atdusas daudzi Tilžas novada partizāni, kuriem veltītais granīta obelisks par saziedotajiem līdzekļiem tika atklāts 1939. gada 24. septembrī.

Žagata dzimis 1952. gadā. Viņš jau bērnībā sapņoja par militāro karjeru. Pulkveža J. Žagatas lielākais mūža ieguldījums bija dienests Nacionālajos bruņotajos spēkos. Uzreiz pēc 1991. gada augusta puča viņš iestājās Zemessardzē. 1991. gada 10. oktobrī, kad tika dibināts Zemessardzes 36. Rēzeknes bataljons, par tā štāba priekšnieku tika iecelts pulkvedis J. Žagata. 1992. gada 30. jūnijā Zemessardzes štābs sāka formēt novadu vienību štābus, arī 3. Latgales novada brigādi. Par tās komandieri tika iecelts 36. Rēzeknes bataljona komandieris Jānis Krēsliņš, bet brigādes štāba priekšnieka funkcijas tika uzticētas pulkvedim J. Žagatam. Jau 1993. gadā J. Žagata stājās brigādes vadībā, brigādes komandiera amatā nodienot turpmākos 10 gadus. Šajā laikā Zemessardzes 3. Latgales brigāde piedzīvoja ievērojamu izaugsmi, veidojās arī tradīcijas. Tieši pēc pulkveža J. Žagatas iniciatīvas kopš 2000. gada Rēzeknē tiek atzīmēts svarīgs Brīvības cīņu notikums – Latgales atbrīvošana no lieliniekiem 1920. gadā.

2019.gada februārī Latvija atvadījās no sava uzticamā aizstāvja. Pulkvedis J. Žagata apbedīts savā dzimtajā pusē – Balvu novada Tilžas pagasta Kāpessila kapsētā līdzās Latvijas Brīvības cīņu varoņiem.

Fotogrāfijas:

 

  • No arhīva: 2001. gads. Zemessardzes 3. Latgales brigādes štāba personāls ar pulkvedi Jāni Žagatu (centrā).

 

  • Pieminekli iesvēta Zemessardzes 3. Latgales brigādes kapelāns Rinalds Broks.

 

  • Pulkveža Jāņa Žagatas kapa piemineklis.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Zemessardzes 3. Latgales brigādes

Informācijas operāciju (S-9) daļa

Tālrunis: 26192444

E-pasts: Erika.Bondarenko@mil.lv

Skip to content